https://enyeniweb.com.trhttps://enyeniweb.com.tr

Telefonumu virüsten nasıl koruyabilirim?

Telefonumu virüsten nasıl koruyabilirim? Bilgisayar virüslerinden sonra şimdi akıllı cep telefonlarımıza bulaşan virüslerden kendimizi nasıl koruyabiliriz. Virüs bulaşmamasını ve bu cep telefonlarınız da yer alan verilerin güvenliğini nasıl sağlarız. Akıllı cep telefoları artık hayatımızın her  noktasında var. Haliyle hackerlarda bu sektöre yöneliyor. Android’in pazarda oldukça önemli pay etmesi ve akıllı cep telefonlarıyla henüz yeni tanışan kişilerin bu platforma yönelmesi, Google

Telefonumu virüsten nasıl koruyabilirim?

Telefonumu virüsten nasıl koruyabilirim?

Bilgisayar virüslerinden sonra şimdi akıllı cep telefonlarımıza bulaşan virüslerden kendimizi nasıl koruyabiliriz. Virüs bulaşmamasını ve bu cep telefonlarınız da yer alan verilerin güvenliğini nasıl sağlarız.


Akıllı cep telefoları artık hayatımızın her  noktasında var. Haliyle hackerlarda bu sektöre yöneliyor.


Android’in pazarda oldukça önemli pay etmesi ve akıllı cep telefonlarıyla henüz yeni tanışan kişilerin bu platforma yönelmesi, Google Play uygulama mağazasının yüzde 63’lük payının kötü amaçlı uygulamalardan oluşmasına sebebiyet veriyor.


Bu durum Apple’ın uygulama mağazası AppStore’da daha alt seviyeye inse de, ancak özellikle son günlerde mobil işletim sistemi içeren bütün cihazların tehlikede olduğu biliniyor
 

Hem sektörel hem de kullanıcı bazında ciddi derece de panik yaratan bu sorunun üstesinden gelmek ve bundan korunmak için şu birkaç adım var aslında;

 


Öncelikle akıllı telefonlarınızda çok önemli bilgileri saklamamaya özen gösterin. Kredi kartı, pasaport bilgisi, hassas bilgilerinizi telefonda ve taşınabilir SD kartlarda saklamayın ve böylelikle telefonunuz hacklense bile özel verilerinizin başkalarına geçmesini engellemiş olun.
İster Google Play isterde AppStore indirdiğiniz uygulamaların mutlaka izinlerini iyi okuyun ekrana gelen uyarıları asla okumadan tamam veya izin vere tıklamayın. İşinize gelmiyorsa izin vermeyin ve hatta gerekiyorsa uygulamayı kaldırın.Örneğin bir rehber uygulaması indirdiniz ama izinlerine bakarsanız fotoğraflar , konum , kişiler ve daha bi çok yere ulaşma izni istiyor ise sizden krsinlikle o uygulamayı kaldırın.


Veri hırsızlığının sadece virüsle olmayacağını unutmayın ve telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda da bunun başınıza gelebileceğini hatırlayın. Kişilerin cep telefonunuzu elinizden çeşitli yollarla alıp yapabileceğini ihtimali pas geçmeyin ve mutlaka ekranınıza kilit koyun ve güvenmediğiniz kişilerle paylaşmayın.


Örneğin bir uygulama indireceksiniz bunu mutlaka uygulama mağzası aracılığı ile yapın size gönderilen linklere kesinlikle güvenmeyin. Çünkü yönlendirilen bu uygulamalar ne kadar orijinali gibi dursa da, sahtesi olabilir ve giriş yaptığınızda bilgileriniz kötü amaçlı kişilere aktarılabilir.
Akıllı cep telefonlarınız kaybolduğunda panik yapmamak için kesinlikle telefonunuzun bulunduğu yeri bildirecek uygulamalar kullanın. Bunu Android’li cep telefonlarınızda Android Cihaz Yöneticisi’nden ve iOS’lu cihazlarınızdan ise Apple iCloud’daki Find My iPhone sekmesi ile gerçekleştirebilirsiniz.