https://enyeniweb.com.trhttps://enyeniweb.com.tr

Mobil Dünya Siz Nerdesiniz

Artık mobil bir hayatımız mı var ? İlk toplum olmaya başladığımızdan beri belki en önemli konu bilgi sahibi olmak. Tarih boyunca toplumlarda en değerli kişiler bilgelerdi. Peki günümüzde bilgisayarın gelişmesi ile bilgiler çok daha kolay depolanabilir ve çok daha kolay ulaşılabilir olmuştur. İnternetin hızla yayılması ile yeni bir boyut kazanan bilgiye ulaşma internet ve mobil cihazlar ile birlikte evde işte sokakta aklınıza gelebilecek her yerde bilgiye erişim biz “Mobil Devrim” olarak

Mobil Dünya Siz Nerdesiniz

Artık mobil bir hayatımız mı var ?

İlk toplum olmaya başladığımızdan beri belki en önemli konu bilgi sahibi olmak. Tarih boyunca toplumlarda en değerli kişiler bilgelerdi.

Peki günümüzde bilgisayarın gelişmesi ile bilgiler çok daha kolay depolanabilir ve çok daha kolay ulaşılabilir olmuştur.

İnternetin hızla yayılması ile yeni bir boyut kazanan bilgiye ulaşma internet ve mobil cihazlar ile birlikte evde işte sokakta aklınıza gelebilecek her yerde bilgiye erişim biz “Mobil Devrim” olarak adlandırabiliriz.

Mobil cihazlar hayatımızın bir parçası haline gelmiş ve yanımızdan ayırmadığımız bir parçamız gibi olmuştur.

Çeşitli uygulamalar ve mobil uyumlu #EnYeniWeb web siteleri ile bu gün pc ve laptop daha çok telefon ve tablet ile site ziyaretleri gerçekleşir olmuştur.

İnternete erişim sağlayan cihazların oranına baktığımızda %55 – %65 oranında mobil cihazlardan bağlanıldığı görülüyor.
 

İnternet ortamın da içeriklerin mobil olması ile gündelik hayatımızda yapmamız gereken bankacılık işlemleri, seyahat için araştırmalar, bilet rezervasyon işlemleri, alışveriş, hatta şirketlerde bilgisayar başında yapılan işlemleri bu küçük cihazlardan yapmak mümkün.
 

Peki şirketlerin web sayfaları mobil uyumlu mu? Burada söyle bir sorun ortaya çıkıyor internet kullanıcıların %60 mobile geçmiş fakat şirket web siteleri mobil uyumlu değil.

Nasıl olacak peki ?


Bilgisayarda açılan web sayfalarının #EnyeniWeb gibi mobil uyumlu tasarım yapan şirketler tarafından mobil cihazlardan da yapılacak şekilde tasarlandığını biliyoruz.

Zaten su an masaüstü bilgisayarlar piyasaya olan hâkimiyetini mobil cihazlara devrediyor. Şirketler web sitelerini, üreticiler otomasyon sistemlerini, güvenlik şirketleri uygulamalarını mobil tasarım yaptıklarını görüyoruz.

Ve büyük bşr hızla  sabit cihazlardan taşınabilir cihazlara (akıllı telefon, tablet, el terminali vs.) kaydığını görüyoruz.

2015 yılı resmi verilerine göre Türkiye’de 73 milyon mobil cihaz bulunduğu  ve 2008 yılında internet geniş bant kullanım sayısı 6 milyon iken 2015 yılı verilerine göre bu sayı 46 milyonu aştığı söylenmektedir.

Sosyal ağlar üzerindeki kullanım durumuz hayli fazla. Ülkemizde 71 milyonun üzerinde sosyal medya hesabı bulunmaktadır.


Günümüz şartları teknolojinin gidiş hatına göre değiştiği bir gerçektir bundan 10 yıl öncesine baktığımızda bilgiyi biriktirmenin (arşivleme) çok önemliyken  özellikle müzik dosyalarını arşivlemek çok yaygındı şimdi ise daha fazla bilgi ve her yerden ulaşabilmek ön plandadır.

Günlük hayatta bir çoğumuz mobil cihazlarımızdan hava durumuna, yol durumuna hatta gideceğimiz mekân hakkında bilgi edinebileceğimiz çeşitli uygulamalara göz atıyoruz.

Bu gün toplu taşıma sistemlerinde bile kitap gazete dergi okuyan, sohbet eden kişiler mobil cihazları ile uğraşanlara kıyasla daha az bir kesimi oluşturuyor.

Mobil cihaz kullanım sürelerinde büyük payı sosyal medya uygulamaları ve oyunlar alıyor.


Bilgi gücün ekonomik güçten daha değerli olduğu ve ekonomik gücü  şekillendirdiğini kabul edildiği bir çağdayız.

Mobil cihazların bu kadar bağlayıcı olmasının birçok sebebi var yeni nesilin önceki kuşaklara göre daha  meraklı, daha fazla bilgi edinmeye eğilimli ve daha araştırmacı olması bu sebeplerden sadece birkaçı.

Tabi ki internet ortamında kişiselleştirilmiş alanların sağlanması mail, sosyal medya hesapları, bloklar gibi kişiye özel alanların olması da bir diğer neden olarak görebiliriz.

Sosyal ağlarda durum belirtme fikirlerini beyan etme ve fotoğraf paylaşma gibi  işlemler mobil cihazlara bağlayıcı olma sebepleri arasında görülmektedir.

Mobil oyunlar ise ayrı bir yere sahip. Kişisel verileriniz tehlikede gibi çeşitli bilgilerin olmasına rağmen popüler oyunu Pokemon GO App Store da en çok indirilen oyun olduğu yetkililerce teyid edilirken Android store üzerinde ise 10 milyon kişi tarafından indirildi.

Buda Kişisel veri tehlikesine karşı bile mobil artık hayatımızın içine ne kadar girdiğini göstermekte. #EnYeniWeb ile sizinde siteniz mobil uyumlu olarak tablet ,telefon gibi cihazlardan sürekli ulaşılabilir olacaktır.

2009 yılından beri Mobil Dünya Kongreleri (Mobile World Congress) yapılmaktadır.

Mobil alanında ürün tanıtımları ve uygulama geliştiricileri, üreticiler müşteriler ile fuar ortamında buluşmakta çözümlerini tanıtmaktadırlar. 

Microsoft, Samsung ve Apple gibi amiral gemileri ürettikleri teknolojileri sunma fırsatı buluyorlar.