https://enyeniweb.com.trhttps://enyeniweb.com.tr

6 Ayda 33 Kat Artan Sanal Para

Artık Sanal Bir Hayatımız var Peki Ekonomi? Artık nerdeyse her işimizi internetten ve sanal dünyadan halleder olduk. Hepimizin sosyal medya da bir yerimiz var Ekonomimizin de birçoğu artık internet üzerinde peki paramız eve kâğıt paramız beklide onunda sanal olma zamanı gelmiştir.   Ve Bitcoin çılgınlığı Dijital paralarda artık, finans piyasalarının en önemli oyuncularından biri hâline geldi. Kriptolu (şifreli) para kategorisinde yer alan Bitcoin ve Litecoin’e yatırımcıların ilgisi

6 Ayda 33 Kat Artan Sanal Para

Artık Sanal Bir Hayatımız var Peki Ekonomi?


Artık nerdeyse her işimizi internetten ve sanal dünyadan halleder olduk. Hepimizin sosyal medya da bir yerimiz var Ekonomimizin de birçoğu artık internet üzerinde peki paramız eve kâğıt paramız beklide onunda sanal olma zamanı gelmiştir.
 

Ve Bitcoin çılgınlığı


Dijital paralarda artık, finans piyasalarının en önemli oyuncularından biri hâline geldi. Kriptolu (şifreli) para kategorisinde yer alan Bitcoin ve Litecoin’e yatırımcıların ilgisi her geçen gün hızla artıyor. Her iki para biriminin sağladığı kazançlar dudak uçuklatacak cinsten. 
Öyle ki Bitcoin’in değeri yılbaşından bu yana 145,14, Litecoin ise yüzde 946,15 arttı. Piyasa verileri de Türkiye’den dijital paralara büyük ilgi olduğunu gösteriyor. Türkiye’den her gün 20 binin üzerinde yatırımcı Bitcoin verilerini takip ediyor.
Bitcoin ve Litecoin’in 1 Ocak 2017’den bu yana rekor seviyede değişim yaşandı. Yılın başından bu yana Bitcoin’in değeri yüzde 145,14 artarak 973,4 dolardan 2 bin 386,2 dolara tırmandı. Litecoin’in değeri ise yüzde 946,15 artarak 4,16 dolardan 43,52 dolara çıktı.
Bitcoin’in değeri 2 bin 386,2 dolar oldu
Ocak 2017’den bu yana dolar yüzde 1,45, euro yüzde 9,86, sterlin yüzde 5,72, yen yüzde 3,63, BIST 100 yüzde 33,42 oranında artış gördü. Bu oranlara karşılık döviz piyasasının en hareketli para birimleri olan Bitcoin yüzde 145,14 artış görürken, Litecoin de yüzde 946,15 ile piyasanın seyrini yerinden oynattı. Doların 3,57’yi gördüğü bugünlerde Bitcoin’in değeri 2 bin 386,2 dolar, TL cinsinden de 8 bin 512 TL oldu. Bitcoin’de yılın ilk gününden itibaren sürekli bir dalgalanma yaşandı. Son 7 ay içerisinde Bitcoin’in değeri sürekli yükselen bir grafik ortaya koydu.


Bitcoin ve Litecoin nedir?


Günlük 20 binden fazla kullanıcının takip ettiği Bitcoin, kriptolu (şifreli) para kategorisinde, açık kaynaklı bir kod olarak yayınlanmış bir dijital para birimi olarak biliniyor. Gündelik hayatta kullanılan TL, Dolar, Euro, Sterlin, gibi para birimleri gibi harcanabilen Bitcoin, hükümetlerin kontrolünde üretilmiyor. Litecoin ise dünyadaki herkese anında sıfır maliyet ödemeleri yapmayı sağlayan, kişiler arası sanal para birimi olarak biliniyor. Litecoin, merkezi bir makamdan bağımsız olarak, matematik ağı tarafından korunuyor ve bireylerin kendi maliyelerini kontrol etmelerini sağlıyor.
San Francisco merkezli bir start-up olan Ripple tarafından oluşturulan dijital para XRP, Bitcoin ve Ethereum`u geride bırakarak global dijital para piyasasının yeni gözdesi oldu. 
XRP, 2017'nin ikinci çeyreğinde 25 yeni borsaya kote oldu ve buralarda 30 milyon dolar tutarında işlem gerçekleşti.
XRP'nin fiyatı 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.159 artarak 0,263 dolar seviyesine çıktı. Yılbaşından bu yana fiyat artışı ise yüzde 3.977'ye ulaştı.
XRP hali hazırda 30 borsada işlem görüyor.